Autor Wiadomość
admin
PostWysłany: Wto 9:54, 06 Lut 2024    Temat postu:

Karty Historii Kresowej- powiat sokalski w latach 1943-44. cz.1.
831 wyświetleń 11 lip 2013
Wzruszająca opowieść filmowa Władysława Pitaka, rodem z Sokala. Dzięki fotografiom i filmom z archiwum rodzinnego, opowieść, m.in. o ludobójstwie na Wołyniu, jest wiarygodna i przejmująca. Film emitowany był w TV MAX.
https://www.youtube.com/watch?v=WcqbXEGrg0k

@

Karty Historii Kresowej - wyjazdy "za chlebem". cz.2.


613 wyświetleń 11 lip 2013
Wzruszająca opowieść filmowa Władysława Pitaka, rodem z Sokala. Dzięki fotografiom i filmom z archiwum rodzinnego, opowieść jest wiarygodna i przejmująca. Film emitowany był w TV MAX
https://www.youtube.com/watch?v=wfcfzgXWWcc

@
Karty Historii Kresowej-ze Lwowa na "ziemie odzyskane".cz.3.


1355 wyświetleń 12 lip 2013
Wzruszająca opowieść filmowa Władysława Pitaka, rodem z Sokala. Dzięki fotografiom i filmom z archiwum rodzinnego, opowieść jest wiarygodna i przejmująca. Film emitowany był w TV MAX.
https://www.youtube.com/watch?v=pTrPkqFd0_Y
senior
PostWysłany: Pią 18:40, 02 Wrz 2016    Temat postu:

12 płyt dvd ( m.in.)
==========
Kapłan z Gułagu cz. I - 29 min - wzruszająca opowieść o powrocie ks. Kazimierza Świątka z Gułagu do katedry w Pińsku na Polesiu
#
Kapłan z Gułagu cz. II - 29 min – odbudowa katedry w Pińsku, którą Białorusini chcieli zamienić w browar. Słynne nazwiska: Skirmutowie, Ordowie, Butrymowicze, Stankiewicze, Szpakowscy, Roszkiewicze i inni.
#

Łyczakowskie opowieści cz. I - 32 min - cmentarz Lwowa - historie grobów. Narratorem jest prof. Stanisław Nicieja, znawca kresów wschodnich, historyk sztuki

Łyczakowskie opowieści cz. II - 26 min Lekcja historii - opowieść o ludziach. Zarówno o tych, którzy tworzyli jego klimat i krajobraz projektując i wykonując nagrobki, kaplice i rzeźby (m.in. Parys Filippi, Cyprian Godebski), jak i tych dla których były one zamawiane. Tu spoczywają m.in. Maria Konopnicka , Gabriela Zapolska, Seweryn Goszczyński, Artur Grottger, Prof. Stefan Banach, Mieczysław Gębarowicz, Karol Szajnocha, Walery Łoziński, Ludwik Kubala. Są na cmentarzu groby powstańców listopadowych i kwatera powstańców styczniowych. Cmentarz Łyczakowski, liczący 40 hektarów, jest klasycznym cmentarzem krajobrazowo– parkowym. Obszar, w którym go usytuowano stanowi malowniczy zakątek. Jest to jedna z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w Europie.

Informacje i zamówienia

sokal2@wp.pl

http://rodowy.pl/oferty/12dvd/
kresowiak
PostWysłany: Pon 10:14, 29 Cze 2015    Temat postu: TRUSKAWIEC

Pierwsze wspomnienia o Truskawcu zostały nam przekazane przez naszą prababcię, która jako nauczycielka mająca dobre wyniki w pracy dostała nagrodę – wyjazd na dwa tygodnie na odpoczynek do Truskawca.

Zamieszkała w małym hoteliku. Dziś w Truskawcu mieszka piąte pokolenie naszej rodziny – Polaków, kochających to miasto, dbających o jego pamięć, piękno, liczne walory przyrodnicze i lecznicze.

Opowiadania z okresu międzywojennego jak rodzinna legenda przechodzą z pokolenia na pokolenie, pozwalają nam kochać to miasto, szczycić się jego światową sławą. W dzisiejszej willi „Mozart” doktor Pelczar miał ambulatorium, gdzie bezpłatnie leczył „tych biedniejszych”. Bo bogaci wyrównali straty. A położona obok willa „Park” – to dawny dom rodzinny Pelczarów. A jakich gości w czasach międzywojennych przyjmował Truskawiec!
Willa Rajmunda Jarosza „Goplana” (dziś muzeum Mychajła Biłasa) gościła marszałka Józefa Piłsudskiego, marszałka Sejmu Daszyńskiego, trzykrotnego premiera Polski Wincentego Witosa, prezydenta Estonii Konstantina Pätsa. Zaszczycali uzdrowisko swoimi wizytami i występami znani artyści, śpiewacy, muzycy – Mieczysław Fogg, Jan Kiepura, Hanka Ordonówna, Marian Hemar, Włada Majewska, Aleksander Żabczyński, Kornel Makuszyński, Julian Tuwim, Iwan Franko, Zofia Nałkowska.

Dla gości grała orkiestra Pułku Samborskiego.

Stary, romantyczny Truskawiec z czasów młodości Schulza, Chciuka, Wierzyńskiego został tylko w legendach, literaturze i na starych zdjęciach.

Tajemnicza i pociągająca przeszłość, niepowtarzalna i czarująca. Co nam zostało z tych lat...

Przeleciały nad nim wojny, polityczne wichury. Wille stały się szpitalami dla rannych, zmieniały się czasy, rządy, ludzie. Dawna przeszłość poszła w zapomnienie. Po wojnie powstały betonowe sanatoria na tysiące miejsc. Gdzie się podział urok ślicznych willi? Czy człowiek może odpocząć w takim mrowisku?

Dzisiaj pustką świecą ogromne sanatoria, rosną nowoczesne niewielkie wille, hoteliki, kawiarenki, pensjonaty. Odradza się piękno i dawna sława Truskawca. Odrodził się sławny stary park: kwiaty, muzyka, śpiew ptaków, wiewiórki...

I znowu nasze wody mineralne, klimat i serdeczna atmosfera przyciągają gości z całego świata, a szczególnie z Polski. Jest gdzie się odprężyć, zadbać o zdrowie, zyskać nowych przyjaciół i odjechać z postanowieniem: przyjadę tu ponownie.

Serdecznie zapraszamy! Zaprasza miasto, ta perełka Podkarpacia, zaprasza urząd miasta, zaprasza wspólnota polska, zapraszają muzea i wille.

Ożyją stare legendy, odzyskamy dawną świetność, a nowe legendy będą opowiadać już nasze dzieci.

Do zobaczenia w Truskawcu!

Bogdana Zaborowska
Tekst ukazał się w nr 11 (231) 16-29 czerwca 2015

http://kuriergalicyjski.com/actualnosci/list-do-redakcji/4267-nasz-kochany-stary-nowy-truskawiec

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group